BİR AYAKKABIYI "İYİ" YAPAN NEDİR?

  • Tarih |

Dijital ayakkabı dünyasını tercih etmeyen pek çok insan, bir mağazaya gittiklerinde ve 'iyi' bir ayakkabı bulmak istediklerinde ne arayacaklarını bilmeyebilirler. Ünlü ayakkabı markaları kaliteyi veya detaylara gösterilen özeni gösteren küçük yapı/estetik detaylar gibi nelere dikkat edilmesi gerektiğini defalarca açıklamaya çalıştılar ama gerçek şu ki çoğu insan bunları gözden kaçırıyor. Sahte bir dikiş veya diğer yüzeysel unsurlar tarafından kolayca kandırılıyorlar. Sadece gözü aldatmaya yönelik detaylar. Ya da daha yaygın olarak, sadece komisyon kazanmak için oradaki bir satıcı tarafından yüksek ücret ödeyebiliyor.

Bu yüzden bir ayakkabıyı iyi yapan şeyin ne olduğunu düşünmeliyiz. Belki göremediğiniz ama hissedebildiğiniz bir şeydir.

Ayakkabılar bir dereceye kadar takım elbise ile aynıdır. Ayakkabı fiyatlarında üst sıralara çıktıkça fark edeceğiniz, daha doğrusu hissedeceğiniz şeylerden biri, ayakkabının ayağınıza oturması ya da ayağınızı sarması arasındaki önemli farktır.

Kaliteli üreticiler bunu bilir ve sadece 'orada' olmak yerine 'ait' olan bir uyum yaratmak için ayağın hatlarına göre hareket eden ayakkabılar yapmaya çalışırlar. Kalıbı doğru olmayan ama ucuz olan ayakkabının amacı seri üretimdir. Ve seri üretim satmak için herkesin (veya neredeyse) o ayakkabıya sığabilmesi gerekir. Doğru olan bir ayakkabı, ayaklarınızı doğru yerlerinden sarar.

Ayakkabının içinde rahat ve iyi hissedersiniz. Ve sert deri olmasına rağmen, içlerinde bütün gün beton üzerinde yürüyebilirsiniz. Bu da gerçekten iyi bir ayakkabı kullandığınızı gösterir.

Daha ucuz ayakkabılar asla daha iyi değildir. Özellikle gerçek deri olması farklı ayakkabı serilerini ayıran bir faktördür.

Bu nedenle, iyi ayakkabılar bulacağınız zaman, onları deneyin ve gerçek uyumu bulduğunuzda, yani sizin için yapılmış gibi hissettiğinizde, o zaman kendinize iyi bir ayakkabı aldığınızı bilirsiniz. Sadece ayağınıza uyuyorsa ancak doğru yerlerde sarılma hissi vermiyorsa, kendinize yeni bir ayakkabı aramaya devam edin!